توجه مهم :

این دفترچه راهنمای اختصاصی  اسپیکر خانگی محبوب ایوا است  .امکانات و آپشن های این مدل با برخی  دیگراز محصولات db مشترکات بسیار دارد اما تفاوت هایی نیز داراست  که توصیه می گردد فقط در مورد این محصول مورد استناد قرار گیرد .و برای سایر محصولات از دفترچه راهنمای اختصاصی آن محصول استفاده شود .

برای آشنایی با این محصول به این مطالب توجه فرمائید :
ایوا محصولی زیبا و مدرن در قالبی بسیار زیبا ساخته شده است. این کنسول دارای زیبایی خاص و تنوع رنگ بی نظیر می تواند یک المان بسیار جذاب در دکوراسیون خانه و یا مغازه و فروشگاه شما باشد . به غیر از زیبایی خاص این محصول و ظرافت در ساخت آن مشخصات فیزیکی این محصول منحصر به فرد است .

ارتفاع بلند این محصول کاربری آن را بسیار بالا تر برده است .
استفاده از تکنولوژی رایج و مفید در کنار مبلمان برای مشتریان و میهمانان و خود شما یک موضوع جالب و غیر قابل چشم پوشی است .
کنسول صدای ایوا به عنوان مادر سایرمحصولات مشابه یا مستر این پروژه دارای پایه بلند و ایستایی فوق العاده در گوشه ای از منزل شما می تواند یک غول صدای خانگی محسوب شود . در دفترکار و رستوران و کافی شاپ ها نیز جایگاه بی بدیلی خواهد داشت .
به همین منوال زیر محصول و یا فرزند ایوا نیز به نام آوینا دارای قدرت فراتر از ایوا بدون باطری و با قدرت برق شهری و با اصرار بر بیس و کوبندگی موسیقی می تواند یک محصول ایده آل برای هر خانه ای محسوب شود .

ایوا فقط یک اسپیکر نیست

ایوا یک سیستم صوتی نیمه حرفه ای کامل است . اکوخانگی شما محسوب می شود و شما در هیئات و مراسمات شما میانداری خواهد کرد . دو جک حرفه ای میکروفن دارد که آن برای شما غنیمت خواهد بود .
ایوا در میهمانی و مراسمات شاد شما صدای مطلق خواهد بود ، دارای سیستم کارائوکه بوده و به شما امکان این را خواهد داد تا همراه یک آهنگ براحتی هنرنمایی کنید .
تنظیمات حرفه ای موسیقی خود را انجام دهید و صدایی را بشنوید که کمتر کسی آن را تجربه کرده باشد . در ادامه برای شما چند تنظیم حرفه ای برای انواع موسیقی و صدا خواهیم آورد تا شما نیز حرفه ای باشید .
پنچ تنظیم بی نظیر برای موسیقی برای شما به صورت پیش فرض در پنل موسیقی قرار دادیم که تفاوت انواع موسیقی را با آنها درک خواهید نمود .
بنشینید و موسیقی لذت بخش خود را بشنوید ، ساعتها و ساعتها بدون خستگی و بدون سردرد و کلافگی
هزاران سیستم صوتی در کشور موجود است که هیچ کدام به شما چنین امکاناتی برای تنظیمات حرفه ای نمی دهند .

ایوا یک محصول نهایی از یک تجربه طولانی و علم روز دنیاست .

کنترل صدا ونویز گیر حرفه ای برای شما کار را سخت خواهد کرد ، شما نخواهید فهمید سیستم روشن است یا خاموش .
در ادامه تعدادی دیگر از محصولاتمان را به شما معرفی خواهیم کرد و درادامه به طور مفصل از ایوا خواهیم گفت .

مشخصات فیزیکی ایوا

ارتفاع میز : 155سانت
عرض کنسول : 50 سانت
ارتفاع کنسول :25 سانت
عمق قسمت فنی : 25 سانت
طول پایه  : 100سانت
زاویه پایه ها : 90 درجه
زاویه انحناء پایه ها : 5 درجه

زیبایی ظاهری و استحکام و تکنولوژی پیشرفته در این کنسول مثال زدنی است . تلفیق الکترونیک و چوب وفلزو هنر در این محصول بسیار نمود دارد .
دارای دوسیستم مجزا برای اسپیکرهای ساب و زیرگذر داراست. قدرت اسمی اسپیکرها حالت برقی 300 وات خواهد بود . در حالت حقیقی صدا بدون اعواج 100 وات خواهد بود . در فضای بسته بهتر است از تمام توان کنسول استفاده نکنید این مدل مجهز به کنترل از راه دور می باشد . امکان پخش این مدل همانند مدل ایوا از طریق بلوتوث ، مموری ، و یواس بی فلش و کابل AUX است .

گارانتی کنسول ایوا:

همواره نگرانی از بابت کیفیت محصول به خصوص محصولات الکترونیکی و برقی یکی از مشکلات خریداران این محصولات است .

تولید کنندگان این کنسول همه کاره با علم به این مشکل و اطــمینان از کیفیت محصول تولیدی و انجام آزمایشات کافی این محصول را ضمانت نموده و سـه ماه گارانتی می نمایند . خدمات پس از فروش این محصول تا یک سال ادامه خواهد داشت . ما بر این باوریم که درصورت استفاده صحیح تا سالها می توانید از این محصول استفاده نمایید .
شرایط گارانتی :
گارانتی محصول شامل موارد شکستگی و شستشو و آب خوردگی قسمت برقی و الکترونیکی شامل گارانتی نمی باشد .
هر نوع دستکاری توسط افراد غیر متخصص و باز شدن دستگاه موجب ابطال گارانتی می شود .
از زمان تحویل کالا سه ماه تمام گارانتی شامل دستگاه می گردد .
مسئولیت یک سال تامین قطعات و خدمات پس از فروش به عهده تولید کننده و هزینه های مربوطه به عهده خریدار می باشد .

معرفی محصول ( ایوا)

در قسمت پنل پشتی امکانات خاصی در نظر گرفته شده است
طبق سفارش و نظر شما پایه ایوا حذف گردید و قسمت فیزیکی کنسول باز طراحی گردیده است .
امکانات پنل جلو به پنل پشت منتقل و با آن تلفیق گردید . طبق شکل به معرفی آن می پردازیم .
استحکام و کیفیت متریال استفاده شده وجه تمایز بزرگی است که اهل دقت آن را بخوبی درک می کنند.
توجه به ظرائف در کنار نکات ریز و دست ساز بودن آن مزیت دیگری خواهد بود .
اما این شروع ماجراست برای آوینـــــــا .
همانطور که گفتیم مدل شما کاملترین مدل ایوا تا کنون است .
دارای دوسیستم مجزا برای اسپیکرهای ساب و زیرگذر داراست. قدرت اسمی اسپیکرها حالت برقی 300 وات خواهد بود . در حالت حقیقی صدا بدون اعواج 100 وات خواهد بود . در فضای بسته بهتر است از تمام توان کنسول استفاده نکنید این مدل مجهز به کنترل از راه دور می باشد . امکان پخش این مدل همانند مدل ایوا از طریق بلوتوث ، مموری ، و یواس بی فلش و کابل AUX است علاوه بر این مزایادر این مدل امکان ضبط صدای محیط و موبایل در نظر گرفته شده است . امکان پخش صدای تلفن همراه از طریق بلوتوث نیز در این مدل مهیا گردیده است .
برای کارکرد بهتر کنترل سه گیرنده مخصوص مادون قرمز کارگذاشته شده است . یکی در کنار دکمه ها و محیطی بوده و ازنوع نظامی تهیه و استفاده شده است . دومی داخل باکس بوده و بیشتر قسمت جنبی و پشتی را پوشش می دهد .
برای آشنایی بیشتر در قسمت توضیحات کنترل شرح داده شده است .
در قسمت جلویی دو پنل در نظر گرفته شده است که می توانید طبق سلیقه خود آن را جابجا کنید . و تنوع ایجاد نمایید. البته این امکان نیز در نظر گرفته شده است که حتی از پنل ها استفاده نکنید و رخ زیرین باندها نیز رخ نهایی ساخته شده است .
کنترل همرا ه دستگاه یک امکان عالی در کنار یک کنسول نیمه حرفه ای است که فقط برای قسمت پنل موسیقی کاربرد خواهد داشت .
هیچ اسپیکر حرفه ای و نیمه حرفه ای کنترل از راه دور تمام امکانات اسپیکر را تنظیم نمی کند . که البته این یک سری دلیل علمی و مهندسی دارد که جای آن در این مطلب نیست .
اما سعی شده است کاربری حرفه ای این کنسول از خانگی مجزا گردیده است .

امکانات پنل

پنل پشت امکان دسترسی فیزیکی را برای کاربر آسان نموده است . پنل پشت دارای دو قسمت کلی می باشد .
قسمت تنظیمات حرفه ای و پنل کاربری عمومی( موسیقی)

پنل عمومی ( موسیقی)

در بالای پنل یک نمایشگر ویژه قرار دارد که اعمال دستگاه شرح می دهد .
به نسبت عملکرد دستگاه شمارنده ها مفهوم خاص خود را دارند . مثلا زمان درهنگام ضبط با اعداد درشت و اعداد ریز نشان دهنده ظرفیت مموری شما را برای ادامه ضبط دارد . نشان دهنده اختصار نام فولدر ها نیز به حروف انگلیسی انجام می شود . برای نشان دادن حروف فارسی از اعداد استفاده می نماید .(فولدر 1-2-…)

در زیر نمایشگر سه درگاه ورودی در یک خط وجود دارد .
USB : این درگاه برای قرار گرفتن فلش برای موسیقی و ضبط صدا می باشد . این درگاه فلش های استاندارد با ظرفیت 500 مگابایت تا 250 گیگابایت توانایی ساپورت دارد .
TF : این درگاه برای قرار گرفتن مموری میکرو برای موسیقی و ضبط صدا می باشد . این درگاه مموری های استاندارد با ظرفیت 500 مگابایت تا 250 گیگابایت توانایی ساپورت دارد . و از استانداردهای 5تا 13 پشتیبانی می کند .
AUX : مخفف كلمه Auxiliary يا همان معادل كلمه فارسی كمكي يا كمك دهنده هست.بر روی یوفو ایکس به عنوان كمكی در ورودي و يا خروجی عمل ميكند.
مزیت اصلی ورودی های AUX این است که آنها می توانند با هر دستگاه صوتی مورد استفاده قرار بگیرند. صرف نظر از این که آیا شما یک آیفون، یک تلفن Android یا حتی ده ساله واکمن دارید، می توانید آن را با ورودی Aux در واحد سر یا استریو خانگی خود استفاده کنید.
به همین دلیل است که یک کابل AUX با تقریبا تمام دستگاههای قابل حمل شما کار می کند، هرچند برخی از آنها نیاز به یک آداپتور دارند و تغییر یا ارتقاء پخش موسیقی شما بدون دردسر است. این به طور معمول یک مسئله ساده است که فقط از گوشی یا دستگاه پخش موسیقی خود جدا شده، با اتصال به یک دستگاه جدید، و شما انجام می شود.
شما از طریق این کابل می توانید هر دستگاه صوتی را به میز متصل نمایید .می توانید از میکروفون با جک 3.5 میلیمتری نیز برای استفاده از دستگاه به عنوان یک اکوی خانگی نیز استفاده نمایید . و البته صدای خود را ضبط نمایید .

 

پنل پشت ایوا

پنل حرفه ای

ورودی برق :

ورودی برق از طریق سیم برق با کانکتور پاوری جهت اتصال  به برق تعبیه شده است . کابل 2*2/1 با دوشاخه پرسی با طول دو متر انتخاب مناسبی برای دسترسی به برق می باشد .  داخل کیس دو منبع تغذیه مجزا از برق شهری و باطری تغذیه شده و انرژی لازم برای آمپلی فایر و بردهای الکترونیکی را به صورت AC , DC تامین خواهند کرد

کلید ها :

دوکلید مشکی رنگ در پنل وجود دارد که هر کدام کارایی خاص خود را دارا هستند .

کلید پاور (روشن و خاموش ) :

که با علامت پاور نشان داده شده درزمانی که دستگاه به برق متصل است این حالت باعث می شود سیستم از مدار خارج شده ویا سیستم صوتی قدرتمند برقی وارد مدار شود . یک کلید سخت افزاری 16 آمپر کار کنترل دستی مجموعه را به صورت کامل در کنترل دارد . برای دسترسی بهتر به کلید در قسمت بالاسمت چپ قرار داده شده است .
کلید از نوع بزرگ انتخاب شده و درکنار هورن خروجی صدای پشت قرار دادیم تا پیدا کردن آن آسان بدون و بدون نیاز به دید با لمس کردن پشت کیس براحتی قابل دسترس باشد .
در تمام وسایل صوتی خاموش کردن سیستم از طریق کنترل یعنی سیستم در حالت آماده ( standby) قرار دادن خواهد بود . برای عمر طولانی تر وسایل برقی باید آنها در زمان عدم استفاده از برق جدا شوند . این کار معمولا با کلید پاور انجام می شود . کلید پاور آوینا به طور کلی سیستم را از برق جدا کرده و حفاظت از مجموعه را به طور کامل انجام می دهد .

کلید مشکی کوچک :

کلید کوچک برای مواقعی است که شما بطور کلی قصد استفاده از پنل موسیقی را ندارید . این بدین معنی است که بلوتوث و فلش و رم و امکانات آن را نیازی ندارید . در این صورت کلید را در حالت خاموش قرار می دهید . و برای استفاده مجدد آن را روشن خواهید کرد .
خاموش کردن این پنل به معنی بلا استفاده شدن کنترل نیز خواهد بود . و باید از ولوم های پشت تنظیمات را انجام دهید . و یا از دستگاه ورودی که تلویزیون و یا کامپیوتر خواهد بود تنظیمات را تغییر دهید .

پنل موسیقی :

یک پنل مشکی رنگ در وسط پنل حرفه ای کار گذاشته شده است که امکانات فراوانی همراه خود دارد .
امکاناتی از قبیل بلوتوث ، رادیو ، رم ریدر، فلش ریدر ، و مدیریت فولدر و ترک های موسیقی از طریق این پنل انجام می شود . شما هم به صورت دستی و هم به صورت کنترل از راه دور امکان دسترسی به امکانات ان را دارید .
روی پنل دکمه هایی تعبیه شده است که می تواندی از آنها جهت کنترل دستی روی منو ها استفاده کنید . البته برای سهولت کار یه مانیتور کوچک نیز در کنار آن قرار دارد که به اختصار اعمال شما را نشان خواهد داد .
روی پنل یک گیرنده IR قرار دارد که شما از پشت کیس هم بتوانید براحتی از کنترل استفاده کنید .
از دکمه منو در پنل با علامت اختصاری M می توانید و دکمه MODE در کنترل می توانید نوع اعمال خود را انتخاب کنید و با هربار فشردن این دکمه ورودی صدا در اسپیکر تغییر خواهد کرد .
رادیو – بلوتوث – رم – فلش – AUX از موارد انتخابی شما می تواند باشد .
می توانید با اتصال یک میکروفون کوچک با جک 3.5 به ورودی AUX و فشردن دکمه REC از روی کنترل صدای محیط را به طور کامل روی فلش و یا مموری خود ضبط نمایید .

آنتن تلسکوپی :

آنتن استیل تلسکوپی با توجه به ضعیف بودن پوشش رادیویی در کشور بروی مجموعه قرار داده شده تا بتوانید از صدای رادیو به خوبی استفاده نمایید . در شهر های بزرگ و تهران نیازی به این آنتن نیست . اما اگر در دریافت فرکانس ها ضعف داشتید آنتن را باز کرده و جهت دهید تا فرکانس مطلوب دریافت شود .

ورودی صدا :

در ایوا چهار ورودی برای صدا به اسپیکر در نظر گرفته شده است .
ابتدا AUX در روی پنل موسیقی که با کابل مربوطه به موبایل و هر نوع دستگاه پخش کننده قابل اتصال می باشد. و تونائی پخش انواع فرمت ها را دارا خواهد بود .
ورودی AUX IN : یا همان دو فیش معروف برای ورودی صدا از تلویزیون و سیستم های صوتی و تصویری .
این ورودی با دو رنگ قرمر و سفید در کنار پنل موسیقی قابل مشاهده است . رنگ سفید و قرمز همرنگ و استاندارد سیستم ها صوتی و تصویری انتخاب شده است .
توصیه مهم : حتما برای اتصال به تلویزیون از کابل درجه یک استفاده نمایید تا نویزی داخل صدا وجود نداشته باشد . اگر از گیرنده دیجیتال و یا ریسیور ماهواره استفاده می کنید بهتر است صدا از ریسیور مستقیم به اسپیکر متصل شود .برای کم و زیاد کردن صدا از هم از طریق ولوم های پشت کیس و یاهمان کنترل ریسیور استفاده نمایید . اگر بلندی صدا مطلوب نبود از ولوم های 1و 2 و یا ولوم مستقیم بلندگو ها MASTER – EXIT استفاده نمایید .

ورودی میکروفون 1 و 2 :

در کنار ورودی تلویزیون دو ورودی میکروفون قرار دارد که می تواند همزمان دو میکروفون را ساپورت کند با کنترل صدای مجزا . این قابلیت به علاوه پیچ تنظیمات ECHO- SPEED سیستم شما را در موقع لزوم تبدیل به یک اکو قدرتمند خانگی کرده است . به غیر از این موارد می توانید با نصب یک تبدیل به هر کدام از آنها آنها ارا به ورودی AUX IN تبدیل کنید . و همزمان سه تلویزیون یا ریسیور را ساپورت نمایید .

جک خروجی صدا :

یک قابلیت جذاب دیگر ایوا قابلیت اتصال به باندهای پسیو اکو و یا اسپیکر های ایوا و آوینا می باشد . به این طریق که از طریق کابل ارتباطی با کانکتور 6.33 میلیمتری به یکدیگر متصل و هماهنگ می شوند .
شما می توانید در صورت اتصال کنتل صدای آن را با پیچ ولوم تنظیمات EXIT را انجام دهید .

طراحی پنل

پیچ های تنظیم صدا :

9 پیچ تنظیمات در پنل ایوا مشاهده می کنید که به ترتیب کارایی آنها را شرح خواهیم داد .

VOL1 – VOL2   :

این دو پیچ قرمز رنگ برای تنظیمات ورودی جک های میکروفون در نظر گرفته شده و در تنظیمات صدای سیستم تاثیری ندارد . هر ولوم زیر جک آن قرار دارد و همان ورودی را تنظیم می کند .

USB/ AUX   :

این ولوم درحالتی که پنل موسیقی روشن باشد ، صدای خروجی دستگاه را تنظیم می کند و یکی سه پیچ تنظیم اصلی صدای دستگاه است  . در زمان خاموش بودن پنل یو اس بی  می تواند ورودی صدای AUX IN را کم و زیاد کند که معمولا به تلویزیون و دی وی دی و غیره متصل می گردد .

ECHO  :

این پیچ تنظیم صدای بم اکو است  که در زمان اتصال میکروفون حالت رفت و برگشت صدا را ایجاد می کند .

از این تنظیم برای فانتزی کردن و یا بم کردن صدا هم می توانید بهره ببرید .

SPEED :

این  یک تنظیم کننده جالب است ، زمانی که از حالت اکو بهره می برید سرعت رفت و برگشت  صدا را با این ولوم تنظیم می کنید . وقتی سرعت رفت و برگشت صدا زیاد باشد  شما هر صدایی را پس از تکرار به مراتب خواهید شنید و اگر سرعت آن را کم کنید تکرار صدای خواننده و سخنران را پس از لحظاتی خواهید شنید  .از این گزینه نیز برای کارهای فانتزی می توانید استفاده های زیادی ببرید .

TREBLE   :

با این ولوم  می توانید صدای زیر را بالا ببرید  . صدای زیر همان صداهای فرکانس بالا هستند که  تیوتر ها را فعال می کنند . در تنظیمات موسیقی این ولوم را در نظر داشته باشید . در موسیقی های جاز و هوی متال و حتی پاپ  کاربرد دوچندان خواهند داشت . در حالت لذت از موسیقی سعی کنید بیشتر از ولوم 6-8 استفاده نگردد .

اما در میهمانی ها نگران استفاده از همه توان تیوتر های دستگاه نباشید .

BASS  :

این ولوم سنگین  دستگاه است  . با این ولوم صداهای بم و یا فرکانس پایین را تقویت خواهید کرد  . بیس دستگاه با این ولوم به کار خواهد افتاد . ساب دستگاه در این رنج دستگاه فعال خواهند شد .

MASTER   :

کنترل اصلی صدای بلندگو ها از این طرق خواهد بود . رنج مطلوب استفاده از این ولو بین 4-8 می باشد .

بسته به میزان صدای مطلوب خود آن را زیاد و یا کم کنید .  نکته این ولوم در این است که نباید در طولانی مدت  آن را تا انتها باز کنید  . چرا که باعث فشار به آمپلی فایر و باندهای دستگاه خواهد شد . و به مرور باعث افت کیفیت آن خواهد گردید .

EXIT   :

کنترل صدای اسپیکر های کوچک با این ولوم است . اسپیکرهای کوچک صدای ریز و زیبا ی موسیقی شما خواهند بود  . همانند ولوم مستر  این ولوم نیز یکی از ترکیب کننده ها و بلند کننده های صدای اصلی دستگاه  است .

اما این ولوم کارائی دوم نیز دارد  ، آن هم این است که در صورت اتصال باند اضافی به این دستگاه صدای آن را نییز کنترل خواهد کرد .

ال ای دی نشانگر باطری :

ال ای دی اول از سمت چپ روی پنل در سه حالت قرار می گیرد .

اگر خاموش باشد  یعنی یا سیستم به برق وصل نیست و یا دکمه پاور دستگاه خاموش است .

اگر به رنگ سبز روشن باشد  یعنی سیستم روشن بوده  ولی در حالت استندبای قرار دارد . در این حالت شما دستگاه را از کنترل  و با فشردن کلید صفر خاموش کرده اید . با فشردن کلید روشن / خاموش کنترل روشن خواهد شد .

اگر به رنگ قرمز در بیاید  یعنی سیستم روشن و مشغول فعالیت است

مابقی ال ای دی ها نشان دهنده میزان شارژ باطری ایوا می باشد .هرکدام از ال ای دی ها حداقل یک ساعت و حداکثر 5 ساعت زمان باقی مانده از باطری را نمایش می دهند .

فهرست المان های پنل ایوا

1-کلید اصلی روشن /خاموش کردن دستگاه

2-کیت ورودی کارت های حافظهUSB,SDجهت پخش فایل های صوتی

3- کلید روشن/خاموش کردن کیت ورودی کارت های حافظه

4- محل ورود فیش از دستگاه های پخش صوت مانند کامپیتر/وی سی دی/دی وی دی و…

5- محل ورود فیش میکروفن2

6- محل ورود فیش میکروفن1

7- ولوم کم وزیاد کردن صدای میکرفن1

8- ولوم کم و زیاد کردن صدای میکرفن2

9- ولوم کم و زیاد کردن صدای ورودی های AUXوUSB,SD

10- ولوم کم و زیاد کردن تعداد تکرار اکو

11- ولوم اصلی کنترل اکو دستگاه

12- ولوم کنترل سرعت تکرار اکو

13- ولوم تنظیم صدای زیر

14- ولوم تنظیم صدای بم

15- ولوم اصلی کم وزیاد کردن صدای بلندگوی دستگاه

16- ولوم کنترل صدای بلندگوی ثانویه(در صورت اتصال بلندگوی ثانویه)

17- چراغ سبز که در صورت روشن بودن نشان دهنده اتصال به برق و حالت استندبای است.

18- چراغ قرمز که در صورت روشن بودن نشان دهنده روشن بودن دستگاه و درحال استفاده است.

19 – آنتن تلسکوپی رادیو

20- شیپور خروجی ساب ووفر

پنل متحرک ایوا

در قسمت جلوی ایوا یک پنل متحرک تعبیه شده است که براحتی قابل برداشتن و جاگذار است . 

علت این کار استفاده از دو نمای متفاوت ایوا است.که علاوه بر زیبایی شما می توانید رقص اسپیکرها را نیز درهنگام پخش موشیقی مشاهده نمایید و لذت ببرید .

جنس روکش این پنل از پارچه قابل شسشتو بوده و نگرانی باببت کثیفی و خاک گرفتگی نخواهید داشت .

علاوه براین روکش نانو تا مدتها پارچه و سطوح این اسپیکر را از گرد و غبار و کثیفی محافظت خواهد کرد .

لوگو ونشان Deep Blue  کارگاه خلاقیت آبی شناسنامه و اعتبار محصول بوده و کیفیت محصول را ضمانت می نماید .

این لوگو روی پایه و پنل جلوئی  نصب گردیده است .

اکو ایوا

کنترل از راه دور :

کنترل این دستگاه از نوع مادون قرمز می باشد . و هیچ حساسیت و منعی برای انسان و حیوانات خانگی ندارد .

محدودیت این نوع کنترل ها این است که باید گیرنده خود را ببیند و از طریق نور نامرئی مادون قرمز  تا فاصله 2-5 متری  عمل نماید . مانند کنترل تولویزون و سایر دستگاه های صوتی و تصویری .

ما برای رفع این محدودیت دو گیرنده نوری در این میز استفاده نموده ایم  . اولین آن گیرنده اصلی داخل کیس و بین دکمه های بیرونی و پنل پشت می باشد که زاویه دید 45 درجه دارد و به طور کلی پر برخورد بوده و در بهتریم مکان لازم تعبیه شده است  .

دومین  گیرنده از نوع نظامی و محافظت شده در قسمت پنل جلو قرار دارد و زاویه دید 110 درجه دارد و محیط بازتری برای عملکرد بهتر خواهد داشت . نقطه کور کنترل در این دستگاه وجود ندارد .

اما خود کنترل را به شرح تصویر اینچنین می یابید . سعی کردیم به صورت موجز عملکرد آن را شرح دهیم .

نکته مهم کنترل دستگاه :

نکته مهم این است که چون این کنترل عملکرد چند گانه دارد  و فقط برای  خاموش و روشن کردن پنل موسیقی استفاده می شود .کل سیستم صوتی باید از کلید پاور روشن و خاموش شود .و برای خاموش و روشن کردن پنل موسیقی  از دکمه قرمز رنگ پاور روی کنترل استفاده کنید . اما عملیات روشن کردن سیستم باهمان دکمه روشن و خاموش خواهد بود .

باطری کنترل : 

کنترل دستگاه توسط یک باطری لیتیوم سکه ای با شماره مشخصه 2025 و یا 2032 تغذیه می شود  که هر سال نیاز به تعویض دارد .

دکمه های مشترک

در قسمت پنل موسیقی 4 دکمه در نظر گرفته شده است  که دکمه play / pause – (+) – (-) – menu   می باشد .عملکرد این دکمه های با دکمه های روی کنترل برابر و مشابه هستند .

کاربری عمومی آنها مشخص است  ، اما این کلیدها سه لایه هستند . و در صورتی که 3 ثانیه نگه داشته شوند واکنش دوم را نشان می دهند . اگر 7 ثانیه نگه داشته شوند  واکنش سوم را نشان خواهند داد.

البته واکنش چهارم و پنجم نیز وجود دارد که برای سرویس کاران و برنامه نویسان  می باشد . از توضیح آن معذوریم . البته کاربردی برای یوزر ندارد .

دکمه (M)

مخفف کلمه منو بوده  و طبق معمول برای عوض کردن حالت کاربری دستگاه بین بلوتوث – رادیو – فلش ومموری – AUX  می باشد . می توانید عملکرد آن را صوتی شنیده و یا در نمایشگر پشت ملاحظه کنید .

 

کنترل آوینا
دکمه (+)

این دکمه با تاچ لحظه ای کانال بعدی در رادیو و یا آهنگ بعدی را در حالت بلوتوث و فلش و مموری  واکنش می دهد .( next )

با تاچ سه ثانیه ای  روی آهنگ وکانال موجود شروع به جلو رفتن می کند .(forward )

با تاچ 7 ثانیه  صدای دستگاه را از آمپلی فایر داخل اضافه می نماید . (Volume up )

نکته : بهترین کارایی دستگاه روی حالت باطری  ولوم بین 1-25 می باشد .

         بهترین کارکرد دستگاه روی حالت برقی ولوم بین  1-35 می باشد .

دکمه  (–)

این دکمه با تاچ لحظه ای کانال بعدی در رادیو و یا آهنگ قبلی را در حالت بلوتوث و فلش و مموری  واکنش می دهد . (Previous)

با تاچ سه ثانیه ای  روی آهنگ وکانال موجود شروع به عقب رفتن می کند .(forward )

با تاچ 7 ثانیه  صدای دستگاه را از آمپلی فایر داخل اضافه می نماید . (Volume down  )

 

دکمه  play / pause

با اولین تاچ اقدام به مکث یا ادامه فعالت دستگاه می تماید .

با تاچ سه ثانیه اقدام به جستجو در کانال های رادیویی و یا بلوتوثی  یا تغییر فولدر می کند .

با تاچ 7 ثانیه ای  اقدام به ضبط  صدای محیط و یا از طریق نصب میکروفون از درگاه AUX   ویا صدای تلفن متصل به بلوتوث می کند . البته اجازه دسترسی به این مورد آخر توسط دارنده گوشی باید از طریق تلفن همراه داده شود .

این امکان از طریق یک سوال و یا یک کد 4 رقمی در گوشی بلک بری انجام می پذیرد .

این امکان با  همین دکمه متوفق می گردد و برای خارج شدن از این مود و بازگشت به اعمال قبلی از دکمه منو استفاده نمایید . 

مابقی دکمه ها عملکرد ساده تری دارند که بروی تصویر توضیح دادیم.

به طور کلی اعداد برای انتخاب ترتیب و شماره فایل  مورد نظر ویا فرکانس رادیوی استفاده می شوند .

ولوم ها برای کم و زیاد کردن صدابکار می رود و برای عقب جلو کردن روی آهنگ و یا عوض کردن آهنگ از نگه داشتن و تک ضربه بروی دکمه های بک و فروارد استفاده نمائید .

 

توضیحات فنی :

این کنسول به صورت خاص طراحی شده است و  نقشه الکترونیکی آن خاص است  .   طراحی و pcb  و مدارات خاص ایوا می باشد . منبع تغذیه مجزا برای برد اصلی و آمپلی فایر درنظر گرفته شده است تا کمترین نویز در سیستم وجود داشته باشد .

شارژر باطری روی برد اصلی قرار دارد و کنترل باطری در اختیار آی سی اصلی است .

دو آمپلی فایر مستقل برای قسمت ساب و ریز صدا در نظر کرفته شده است  که توان متفاوتی دارند .

3 بلندگوی ویژه برای این دستگاه تهیه شده است که هر3 تا برای آمپلی فایر برقی در دسترس است .

یک بلندگو فقط در فرکانس 90 دسیبل روشن خواهد شد از نوع JVC High power   می باشد .

قسمت برقی توسط یک فیوز 10 آمپر در قسمت سوکت محافظت می شود  .

قابل استفاده با برق  شهری  ای سی 220 ولت/ 50 هرتز

  حداکثر انرژی موسیقی     حداکثر 100 وات

 دارای 3 بلندگوی                                                

6 اینچ – 50 وات /8 اهم

  بلندگوی 3 اینچی فول رنج سونی   30 وات –   8 اهم

بلندگوی 3 اینچی فول رنج جی وی سی  فرکانس بالا   30 وات – 16 اهم  

حداکثر توان خروجی اضافی دستگاه حداکثر 50  وات       

مجموع توان خروجی 150 وات      

دامنه فرکانس            وی اچ اف 165-265 مگاهرتز (88 گروه برای انتخاب)

حساسیت                  20 دی بی وی (اس ان 45 دسیبل به بالا )

ابعاد                   500 در 250 در 300 میلی متر

وزن                     10 کیلوگرم

برق مصرفی :

کل توان مصرفی این دستگاه در حالت فول استفاده قطعات 4 آمپر می باشد . توان مصرفی کلی آن را با یک ضبط صوت معمولی متوسط مقایسه نمایید . مصرف برق آن بسیار ناچیز است و در حالت استفاده ملایم خانگی بسیار ناچیزتر است .

با رعایت اصول می توانید مدتها از این کنسول  استفاده بهینه داشته و از آن لذت ببرید .

در نهایت آرزوی ساعات و لحظات خوشی را داریم و امیدواریم سالها در کنار این کنسول لحظات شاد و خاطره انگیزی را تجربه نمائید .

طراحی خلاقانه

اقدامات احتیاطی

-این دستگاه می تواند میدان مغناطیسی الکترونیکی تولید کند چرا که دارای بلندگوی مغناطیسی می باشد, لطفا این ماشین را از کامپیوتر و تلویزیون تا فاصله 10 سانتی متر دور نگهدارید, در غیراینصورت میدان مغناطیسی به تصویر و صدای آن تاثیر خواهد گذاشت. لطفا پس از استفاده سیم برق را از پریز جدا کنید و یا کلید پاور را خاموش کنید .

-به منظور اجتناب از آسیب رسیدن به این  دستگاه, باید آن را از اشیاء با درجه حرارت بالا یا گرم دور نگهدارید.

-به منظور اجتناب از تداخل, باید دستگاه را از دکل های بی سیم فرستنده رادیویی دور نگهدارید.

مهم :

-لطفا در صورت ایجاد شرایط زیر از این دستگاه استفاده نکنید و تنها به افراد متخصص مراجعه کنید:

1-درصورتیکه سیم برق یا کلید برق آسیب دیده باشند

2-درصورتیکه دستگاه بعلت بارندگی یا سایر موانع ایجاد شده در داخل آن, خیس شده باشد

3-تعدادی از بخشهای آن آسیب دیده باشند.

اطمینان حاصل نمایید که در اطراف دستگاه 20 سانتی مترفاصله در نظر گرفته اید, چرا که رسیدن هوا به دستگاه امری حیاتی جهت طول عمر آن است .

 -لطفا در شرایط خاموش دستگاه, یو اس بی و کارت /اس دی را خارج کنید تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری شود.

هشدار:

-لطفا دستگاه را در معرض باران, رطوبت, گردو خاک قرار ندهید تا از سوختن و آسیب دیدن جلوگیری شود

-به منظور جلوگیری از جهش و شوک الکتریکی قبل از استفاده از سیم برق, لطفا به موارد زیر دقت کنید:

1-سیم های برق را کنترل کنید, اطمینان حاصل نمایید که در وضعیت مناسبی قرار گرفته اند.

2-ولتاژ برق مورد استفاده باید شبیه به آنچه در دفترچه راهنما گفته شده باشد.

-لطفا اجزای این محصول را  از هم جدا نکنید. نگهداری و بازرسی باید تنها توسط تکنسین های متبحر انجام شود, تا از خطر شوک الکتریکی یا آسیب رسیدن به بخشهای مختلف دستگاه جلوگیری بعمل آید.

سوالات متداول :

چطور از میکروفون دستی سیم دار استفاده نماییم ؟

میکروفون را به سیم مخصوص خودش متصل نمایید و جک  میکروفون را در یکی از ورودی های میکروفون که روی پنل با علامت میکروفون نمایش داده شده متصل کنید .

کلید را در وضعیت روشن (ON)  قرار دهید

و شما می توانید اکنون از میکروفون استفاده کنید.

هرگز به صورت مستقیم میکروفون را در برابر گیرنده اصلی در فاصله نزدیک قرار ندهید, زیرا که بازتاب آن شبیه به صدای جیغ کشیدن ارسال میشود. شما می توانید از ولوم کنترل MIC استفاده کنید  جهت کم و زیاد کردن صدای میکروفن .

 چطور از یک میکروفون بی سیم استفاده کنیم ؟

تنها کافی است  که گیرنده میکروفون را به ورودی MIC سیم دار وصل کنید, ولوم کنترل صدای MIC را تنظیم کنید, در این زمان فورا صدا را خواهید شنید. به صورت کلی سه ورودی میکروفون سیم دار وجود دارد. شما می توانید همزمان از سه میکروفون سیم دار استفاده کنید.

چطور صدای میکروفون بی سیم را تنظیم کنیم ؟

شما می توانید ولوم صدای MIC را استفاده کنید تا میکروفون بی سیم را کنترل کنید. این ولوم کنترل

صدا باعث تنظیم صدای آمپلی فایر به بهترین میزان صدا میشود.

چطور از میزان صدای چندتایی استفاده کنیم ؟

به منظور زیاد کردن صدا, یک یا دو میکروفون بی سیم با چندین آمپلی فایر بی سیم با  فرکانس مشابه انتخاب کنید تا در شرایطی که در سالن های بزرگ یا همخوانی ها از این دستگاه استفاده می کنید, ده ها نفر صدای شمارا بشنوند.

چطور میزان کنترل بیس را تنظیم کنیم ؟

شما می توانید ولوم BASS را بچرخانید و به تن صدای مورد نظر خود برسید.

چطور عملکرد تکرار را کنترل  کنیم ؟

شما می توانید ولوم کنترل میزان تکرار ECHO را بچرخانید تا نتیجه صدا راآنطور که شما می خواهید, تکرار کند.

 چطور عملکرد تاخیر را کنترل نماییم ؟

شما می توانید از ولوم کنترل صدای تاخیر SPEED استفاده کنید تا نتیجه زمان تاخیر را آنطور که می خواهید تنظیم کنید.

چطور از اکوی دیجیتال استفاده کنیم  ؟

شما می توانید ولوم اکو را به بهترین وضعیت که می خواهید بچرخانید. اگر صدای جیغ شنیدید, دریچه اکو را به بهترین میزان مورد نظر خود تنظیم کنید.

چطور از ورودی AUX استفاده کنیم ؟

برای اجرای موسیقی, واک من, MD,CD و متصل کننده را وارد این ورودی کنید تا موسیقی اجراء شود. این ورودی صدا باعث کنترل میزان موسیقی به شکل مورد نظر شما می شود.

چطور از خروجی AUX استفاده کنیم.

خروجی AUX وارد سیستم ذخیره میشود و شما می توانید به هنگام استفاده ازسیستم آمپلی فایر, عمل ضبط کردن را انجام دهید.

عیب یابی

اگر هرگونه مشکلی در سیستم ایجاد شد, لطفا منبع اصلی برق و باطری ها را برای تنظیمات میکروفون کنترل کنید.

برای مشکلات زیراینگونه عمل کنید : 

زمانیکه بلندگو جیغ می کشد

1-صدای بلندگو را تا پایین ترین میزان کم کنید .

2-کنترل صدای میکروفن را تا پایین ترین میزان کم کنید.

3-جهت بلندگو را تغییر دهید تا از بازتاب مستقیم جلوگیری شود .

4-میزان تن صدا را تا کمترین درجه تنظیم کنید

شما می توانید میزان صدا را تا اندازه ای کم کنید که هیچ گونه صدایی شنیده نشود.

صدا با خش خش ناگهانی

1-اتصال کابل را به بلندگو کنترل کنید . بعد از استفاده طولانی مدت, ممکن است کابل شکسته شود

2-با فرکانس های موجود در محل , امکان تداخل فرکانس وجود دارد. لطفا برای دریافت بازده بهتر تغیر محل دهید.

زمانیکه هیچ گونه صدایی شنیده نمی شود

1-یکی از کلید ها روشن نیست. لطفا تمامی کلیدهای برق و اتصالات را کنترل کنید و اطمینان حاصل نمایید که تمامی آنها روشن هستند .

2-ولوم  کنترل صدا به پایین ترین میزان می چرخد. اطمینان حاصل نمایید که آن را به میزان مناسب چرخانده اید.

3-اگر از میکرفون صدا خارج نمی شد ،ولوم مربوطه را همچنین صحت اتصال فیش به کانکتور ها را کنترل کنید .

راهنمای تنظیم صدا به صورت دستی

 

روش تنظیم دستگاه برای حالت  پخش موسیقی

راحت ترین راه ممکن این است که از تنظیمات پیش فرض سیستم توسط دکمه EQ  استفاده نمایید تا نسبت به موسیقی خود یکی از پنج حالت تنظیمات  کلاسیک پاپ هوی متال کنسرت خیابان  استفاده نمایید .

برای تنظیم صدای دستگاه بهتر است MASTER, EXIT   به یک میزان اضافه شود .

ولوم دیجیتال پنل  بین 1-30 می باشد  این صدا به علاوه ولوم آمپلی پنل  به نام USB که از یک تا 10 اضافه می گردد و  البته ولوم های  MASTER, EXIT خیال شما را از قدرت صدای موزیک راحت می کند .

هروقت حس کردید صدای بیشتری نیاز دارید یکی از اینها را اضافه کنید .

نیازی به دستکاری BASS , TREBLE  نیست . ولوم آنها را روی حالت متوسط هم بگذارید اکولایزر دیجیتال بقیه کارها را سامان می دهد . اما اگر مطلوب نبود صدای زیر و بم را نیز می توانید به دلخواه افزایش دهید .

 

روش تنظیم دستگاه برای حالت مداحی

1-ابتدا دستگاه روشن کنید.

2-ولوم اصلی صدا را در حالت حداقل قرار دهید.

3-فیش میکرفن را به یکی از ورودی های((MIC1,MIC2وارد نمایید.

4-تنظیمات زیرو بم دستگاه را با استفاده از ولوم های مربوطه در حالت مطلوب قرار دهید وسپس ولوم صدا را تا حد مطوب باز نمایید.

*باقی ولوم ها مربوط به کم وزیاد کردن صدا می باشد که با توجه به فضا وبلندی صدای مورد نیاز قابل تنظیم می باشد.

ایوا

روش تنظیم دستگاه برای حالت سخنرانی و مجالس رسمی

 دقّت کنید که تناسب را در ولوم اکوی ردیف میکروفون و ولوم اصلی اکو مراعات کنید، چون اگر ولوم اکو در ردیف میکروفون خیلی زیاد باشد، به مدار اکو فشار وارد می کند و در صدای اکو اعوجاج پدید می آید و کیفیت مطلوب را در صدای تکرار به ثمر نمی نشاند؛ و اگر ولوم اصلی اکو بیش از حد زیاد باشد باعث می شود که تمام پارازیت ها و ناخالصی های مدار اکو را بروز دهد و مثلاً صدای هوا و فیش صدا شدّت بیابد.

 

تنظیم حجم اکو:

معمولاً در تنظیمات هیئتی هنگام روضه و سینه زنی حتماً از اکو استفاده می کنند، اما در تنظیمات رسمی تر اکو را کمتر می کنند و گاهی از اکو پیچشی با حجم پایین استفاده می کنند. به هر حال اکثر مداحها نبود صدای اکو را هنگام روضه خوانی مایه خشک بودن مجلس می دانند و هنگام سینه زنی مایه بی شور و حال بودن مجلس می دانند.

 اما هنگام سخنرانی: هیچگاه هنگام سخنرانی اکو را زیاد نکنید، چون مایه زدگی معنوی است و فرصت فکر کردن را از مخاطب می گیرد! نظر من این است. خود سخنرانها هم گاهی اشاره می کنند که از زیاد بودن صدای اکو نمی فهمند چه دارند می گویند. اما استفاده از اکوی کم با تکرار کم در مورد برخی از سخنرانها توصیه می شود. سخنرانهایی که فضای سخن آنان بیشتر معنوی و حسی است باید کمی اکو داشته باشند، بر خلاف سخنرانهایی که شاد و سر زنده صحبت می کنند و با مخاطبان ارتباط صمیمی و خودمانی برقرار می کنند.

 

در تنظیم این دو ولوم باید قانون موسیقیایی را مراعات کنید:

 در جایی که مجلس شما نشاط دارد و افراد در تکاپو هستند (مثل شور در سینه زنی ها) ولوم اکو را بیشتر و تکرار آن را کمتر کنید (مثلاً سه بار تکرار)، ولی در جایی که مجلس در حال و فضای سکوت و آرامش و حزن است، ولوم را کمتر و تکرار را بیشتر کنید (مثلاً پنج بار تکرار).

   ولوم فاصله یا سرعت (speed): قدرت تنظیم کنندگان صدا را با مهارت تنظیم این ولوم می سنجند! برای تنظیم فاصله بین هر دو تکرار شما باید سرعت ضرب حاکم بر مجلس را خوب درک کنید، بر حسب این که خواننده تند می خواند یا کند تنظیم این ولوم تغییر می کند.

 مثلاً ممکن است در ابتدای مجلس روضه خوانی فاصله 5 میلی ثانیه مناسب باشد، بعد در سینه زنی به 4 برسد و در شور به 3 برسد. به هر حال توجّه کنید که یک تنظیم نا معقول و غیر متعارف ارائه ندهید. با تنظیم خراب فاصله می توان یک مجلس را کلاً به هم ریخت. اگر احساس می کنید ضرب اکو تنظیم نیست و تأخیر آن با ضرب صدای خواننده همخوانی ندارد صدای اکو را کم کنید تا زمانی که ضرب مناسب را کشف کنید.

روش تنظیم دستگاه برای حالت پارتی و میهمانی شاد

اگر در این  موارد از  موسیقی زنده و گروه همنوازی و یا خواننده استفاده می کنید  تنظیمات بدین صورت است :

 دستگاههایی که رنج فرکانسی بسیط و ساده ای دارند نمی توانند صدای عالی و دلپسندی ارائه دهند، یعنی فقط زیاد شدن زیر و بم باعث به دست آمدن یک صدای ایده آل نیست. این نکته ای است که دستگاه سازهای ایرانی از آن غافلند، به همین خاطر هم بدترین صداها از دستگاههای ایرانی و چینی شنیده می شود (دقت کنید: برای قضاوت در مورد صدای یک دستگاه آن را در کنار دستگاه دیگر قرار دهید و در آنِ واحد صدای هر دو را بشنوید تا به تفاوت صداها پی ببرید!)

به صدایی که بسیط و ساده باشد و تنها تنظیم یک رنج از فرکانس زیر و بم در آن در نظر گرفته شده باشد می گویند: فلَت (flat). اکثر میکسرها صدایی فلت دارند، از این رو در انتخاب میکسر باید خیلی وسواس داشته باشید. حال که شما یک دستگاه خوب و با تنظیمات ساده دارید که توسط ریز پردازنده UNO 3   کنترل صدا را برعهده دارد می توانید براحتی از صدای خوب و زیبای آوینا لذت ببرید .

 صدای فلت …

صدای فلت برای کار موسیقی مناسب است ولی  در فضای شلوغ اصلاً مناسب نیست! در اکثر میکسرهای فلت، صدا کمی تهی و غیر واضح است، و نیاز دارید تا کمی صدا را شفاف تر کنید و مید زیر آن را بالا ببرید، یا اینکه صدا همهمه زیادی دارد و نیاز دارید تا مید بم را کاهش دهید.

اگر در میهمانی شما تعداد زیادی  در فضای کمی هستند  تنظیم را بدین صورت قرار دهید :

BASS  : صدای بم را روی 4-6 قرار دهید .

TREBLE  :  صدای زیر را بین 5تا 9 قرار دهید .

EXIT  :  ولوم صدای اسپیکر های ظریف را رو 6-8 قرار دهید .

MASTER : صدای اصلی را به میزان لازم افزایش دهید .

 اگر در فضای باز و یا بزرگتر می خواهید میهمانی پر شور تری داشته باشید  به میزان دلخواهتان می توانید به یک اندازه صدای ظریف و بم را اضافه کنید . با این تفسیر اگر صدای زیر شما رو ی 10 باشد صدای بم یا بیس باید روی 8 حداکثر قرار گیرد .

توصیه حرفه ای : افراد کار نا بلد فکر می کنند که زیاد کردن اکولایزر مساوی است با زیاد کردن صدا! هرگز اینچنین نیست، با این کار فقط سیستم صدا از دست در می رود. یک سیستم ساز می گفت : وقتی تمام ردیف های اکولایزر را تا آخر زیاد می کنم، صدا بازتر می شود. جواب من این بود که: شاید در نگاه اوّل اینچنین بنماید، اما در حین کار در مجلس مایه به هم خوردن مجلس می شود. خیلی از صداها را در خارج از مجلس و در کوتاه مدّت نمی توان تجربه کرد. شما در برنامه مدیا پلیر همه ردیف های اکولایزر را تا آخر زیاد کنید و ببینید چه می شود! بله صدا دیستور می کند و به هم می ریزد.