های فای

Hi-Fi

سیستم صوتی های فای چیست ؟

شاید بارها شنیده باشید کلمه های فای  رو در کنار سیستم های صوتی و فکر کنید بدانید یعنی چه .
اما بد نیست با مفهوم HI-FI به طور رسمی آشنا شوید.

های فای چیست ؟

 Hi-Fi یک فناوری است و به دستگاه های صوتی که موسیقی را با دقت بالایی پخش می کند اتلاق می شود. hi-fi مخفف high fidelity می باشد که نشان دهنده وفاداری و صداقت سیستم صوتی هنگام انتقال سیگنال صوتی است. یعنی سیستم صوتی باید بدون ایجاد کمترین تغییری سیگنال صوتی را به ما تحویل دهد. اگر بخواهیم یک تعریف ساده و قابل فهم را در خصوص این تکنولوژی بیان کنیم، باید گفت که به دستگاه‌های صوتی که صداهای یک موسیقی را با دقت بالایی (در مقایسه با حالت آنالوگ و برخی حالت‌های دیجیتال) پخش می‌کند hifi می‌گویند.

 

های فای
سیستم های فای

اما سوال اینجاست که این فناوری جدید است یا قدیمی ؟ آیا در دسترس عموم هست یا خیر؟ قیمت یک سیستم های فای چقدر است ؟ 
چه تفاوتی با سیستم صوتی غیر های فای دارد ؟
آیا در خانه هم قابل استفاده است  ؟
برای یافتن جواب این سوالات ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید .

Hi-Fi قدیمی است یا جدید ؟

فناوری Hi-Fi ،شاید بتوان گفت اولین تکنولوژی انتقال صدا توسط آزمایشگاه بلی در ایالات متحده پیاده سازی شد. این آزمایشگاه که قصد داشت تکنیک های مختلفی جهت ضبط صدا را امتحان کند، اقدام به انتقال صدا کنسرت سمفونی فیلادلفیا (که توسط Leopold Stokowski اجرا می‌ شد) به وسیله خطوط تلفنی کرد و بدین ترتیب توانست ضبط صدا را با فرکانسی نزدیک به صدا اصلی انجام دهد.

آغاز hi-fi

در آن زمان همچنین کمپانی های تولید فیلم مانند MGM و   CenturyوFox Film نیز در تلاش بودند تا صداها را به صورت مجزا بر روی نوارهای نوری ضبط نمایند، به طوری که آن ها توانستند برنامه ها را بر روی نوارهایی به سرعت 74 دور بر دقیقه ضبط کنند. این کار را می‌توان آغاز راه تکنولوژی Hi-Fi دانست. پس از جنگ جهانی دوم، صنعت صدا دچار تغییر و تحول‌ های زیادی شد که باعث گردید تا نوازندگان و آهنگ سازان، بتوانند به راحتی ساخته‌ های خود را رکورد و منتشر کنند. نوارهای صوت حلقه به حلقه، رادیو FM (که در مقایسه با رادیو AM از پهنای باند بیشتر و کیفیت بالاتری برخوردار بود) و همچنین دست یابی به ۳۳⅓ دور بیشتر در پخش نوارهای گرامافون، بخشی از مواردی هستند که توانستند صنعت صدا را متحول کنند.

های فای یک فن آوری قدیمی است . پس ممکن است شما درخانه خود یک نمونه عالی آن را داشته باشید .

چرا اهل موسیقی های فای را دوست دارند ؟

بسیاری از صدا برداران و آهنگ سازان، بر این باورند که تنظیم صدا برای رسیدن به بهترین حالت ممکن، می‌ تواند حالت‌ های مختلف داشته باشد. هر فرد سلیقه شنیداری متفاوتی دارد که صدا بردار باید سعی کند با تنظیمی استاندارد و تیون کردن مناسب صدا، بهترین خروجی را از آن داشته باشند. 

سیستم های فای 2

های فای گران  یا ارزان ؟

بسیاری از افراد در این فکر هستند که هر چه سیستمی که استفاده می‌کنند گران قیمت‌ تر باشد، حتما کیفیت بالاتری از صدا را پخش خواهد کرد. اما حقیقت امر این است که یک Audiophile واقعی، بیشتر به جزییات صدا و نحوه خروج سیگنال‌های صوتی اهمیت می‌ دهد تا به قدرت آن. کسانی که به صورت حرفه‌ ای موسیقی گوش می‌ کنند، خیلی دنبال سروصدا کردن و شنیدن موسیقی در ولوم‌های بالا نیستند و از موسیقی در ولوم‌های متوسط و پایین لذت می‌ برند. برای این که موضوع صداهای خروجی را بهتر شرح دهیم بهتر است این طور برای شما توضیح دهیم :

اگر می خواهید در خانه و اتاق خود یک موسیقی لذت بخش گوش دهید که بیشترین تاثیر را بروی شما داشته باشد بهتر است آن را با صدای پایین و تفکیک صدای بالا گوش دهید .

old hi-fi

شاید شما هم یک سیستم های فای در خانه داشته باشید !

تعجب نکنید . ممکن است . الان بیشتر توضیح می دهیم تا متوجه شوید  .

سیستم های های فای هم به صورت آنالوگ ساخته شدند و هم به صورت دیجیتال  بنا براین اگر شما یک دک و یا استریوی قدیمی داشته باشید به توضیحات ریز روی آن دقت کنید .

ممکن  است یک گرامافون های فی داشته باشید . یک رادیوی های فای و یا یک ضبط صوت قدیمی های فای.یادتان باشد سیستم های صوتی قدیمی  گاهی از بسیاری از سیستم های صوتی بروز دنیا عملکرد بهتری دارند .

ممکن است شما یک موبایل با سیستم های فای داشته باشید  .

یا تلویزیون و سینمای خانگی شما های فای باشد . که البته بسیار بعید به نظر می رسد . متاسفانه کیفیت محصولات همواره در کشورمان فدای قیمت شده و وارد کنندگان و سازندگان توجهی به کیفیت سیستم ها ندارند.

موبایل های فای

البته برای دستگاه های پخش کننده ام پی تری و موبایل  قطعا باید از هدفون های فای و با کیفیت استفاده نمایید . چون اسپیکرهای روی این دستگاهاه توان پخش های فای را هرگز نخواهند داشت .

موسیقی های فای :

البته باید فایل موسیقی ویا کاست ،درام ، صفحه و یا دیسک شما نیز از کیفیت لازم برخوردار باشد .

تجربه ثابت کرده صدا برداری در محیط‌ های باز یا حتی سالن‌ های کنسرت، به مراتب سخت‌ تر از ضبط کردن صدا در استدیوهای صدا برداری است. دلیل این امر، آکوستیک بودن فضای استدیو و همچنین کم بودن نویز دستگاه‌ های موسیقی و صداهای اضافی است.

صدابرداری های فای

یکی از بزرگ‌ ترین چالش‌ های صدا برداری در سالن‌ های ارکستر، اضافه کردن جو سالن به صدا ضبط شده خواهد بود. از آن جا که نویز می‌ تواند تاثیر صدا اصلی را کم کند، صدا بردار باید تلاش نماید تا همه صداها را ( هم صدای سالن و هم صدا آلات موسیقی و یا صداهای دیگر) با فرکانس‌ های مناسب تیون نماید تا با در کنار هم قرار گرفتن سیگنال‌ ها، هم پوشانی و محو شدگی صدا رخ ندهد. در اینجاست که می‌ توان با استفاده از Hi-Fi، تفکیک صداها را طوری تنظیم کرد تا همه آن‌ ها به صورت جداگانه و با بالاترین کیفیت قابل شنیدن باشند.

استدیو:

در ضبط صدای استدیویی، تمام صداها و نحوه خروج آن‌ ها توسط اپراتوری که میز صدا را کنترل می‌ کند قابل تغییر است. از آن جا که محیط استدیو کاملا آکوستیک بوده و صداهای خارجی نمی‌ توانند اثری بر روی خروجی داشته باشد، لذا شنونده خواهد توانست همان کیفیتی را که در استدیو پخش می‌ شود را در خروجی 320 یا 128 آهنگ منتشر شده بشنود.

اگر می خواهید لذت موسیقی را بهتر درک کنید اول یک سیستم های فای تهیه کنید و سپس فایل صوتی خود را با بهترین کیفیت تهیه کنید .
های فای5
hi-fi
db hi-fi
db hi-fi
سیستم های فای چطور کار می کند ؟

 

شاید برای شما سوال باشد که یک سیستم های فای چطور کار تفکیک صدا را انجام می دهد .

باید بگوییم عناصر بسیاری برای دستیابی به یک صدای عالی مورد نیاز است . اما این سه مورد  باعث دگرگونی صدا خواهد شد .

پیش‌ تقویت‌کننده (Preamplifier) 

یک نوع تقویت‌ کننده الکترونیکی است که یک سیگنال کوچک را برای تقویت‌ های بعدی و یا پردازش بر روی سیگنال‌ های موسیقی آماده می‌ کند. پیش‌ تقویت‌کننده معمولاً در نزدیک سنسور قرار داده می‌ شود تا اثر نویز و تداخل کاهش پیدا کند. این کار به منظور تقویت قدرت سیگنال استفاده می‌ شود تا سیگنال‌ های صدا، سیم را بدون کاهش زیاد میزان نسبت سیگنال به نویز (SNR) تا دستگاه اصلی بپیماید.

تقویت‌کننده (RF power amplifier)

نوعی تقویت کننده الکترونیکی هستند که از آن‌ ها به عنوان تبدیل کننده سیگنال فرکانس رادیویی کم قدرت به سیگنال‌ هایی با دامنه‌ ای (به اندازه قابل توجهی) بزرگ‌ تر مورد استفاده قرار می‌ گیرند. همچنین از دیگر کاربردهای تقویت کنندگان، ارسال سیگنال‌ های صوتی بر آنتن فرستنده است. در این مرحله می‌ توان تنظیماتی مانند کم و زیاد کردن بیس و تریبل صدا، انتخاب سورس همچنین کم و زیاد کردن فرکانس هر صدا را انجام داد.

 تکنولوژی Dolby Atmos

 دالبی اتموس تکنولوژی صوتی جدید دالبی  در خصوص سیم‌ های اتصال دهنده است . باید گفت که این کابل‌ ها، نقش بسیار اساسی و مهمی در انتقال صدا دارند. کابل‌ ها تاثیر بسزایی بر روی Timing ،Soundstage و Texture صدا داشته و حتی تغییر مکانی یک کابل و جابجا شدن آن می‌ تواند اثر زیادی روی Micro Dynamic صدا بگذارد. در سیستم‌های Full range اهمیت کابل‌ها بیشتر نمایان خواهد شد.

اگر دوست دارید صدای خوب بشنوید و موسیقی را با لذت گوش کنید دوچیز را فراموش نکنید  :
اول : سیستم صوتی خوب
دوم : موسیقی فاخر و با کیفیت

کارگاه خلاقیت آبی مفتخر است با تجربه و دانش مهندسی صدا و تکنولوژی می تواند سیستم های صوتی با کیفیت و مناسب محل و محیط شما را طراحی و بسازد . همچنین توانایی بروز رسانی سیستم های صوتی شما را به بهترین کیفیت داراست . برای داشتن یک سیستم صوتی بی نظیر نیازی به هزینه گزاف ندارید .
کافی است با ما تماس بگیرید .

34 پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند